BANKACILIK VE SİGORTACILIK PROGRAMI
 
     Finansal piyasalar günümüz ekonomilerin de lokomotif görevi görmektedirler. Finansal piyasalarda yaşanan herhangi bir kriz bütün piyasa aktörlerini etkileyebilmektedir. Bu denli öneme sahip olan finansal piyasalar da görev yapan beşeri sermayenin kalitesi de bu nedenle önem kazanmaktadır. Bu bağlamda Bankacılık ve Sigortacılık Bölümleri finansal piyasaların ihtiyaç duyduğu ara elemanı sağlayan nitelikli eğitim birimleridir. 
 
     Yüksekokulumuz Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü 2009–2010 Güz döneminde öğrenci kabulüne başlamıştır. Örgün ve İkinci Öğretim de 40’ar öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. Bölümümüz, finansal sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak, özgüvene ve iletişim becerisine sahip, sosyal sorumluluk ve iş ahlakı kavramlarının bilincinde ve azami dikkat sahibi, yeterli teorik ve pratik bilgiye sahip, mevzuata ve ilgili kanunlara hâkim, gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
 
     Mezun olan öğrenciler, “Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans” diploması almaktadırlar. Mezunlar, Dikey Geçiş Sınavı ile Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık ve Finans, İşletme, İktisat, Ekonomi, Ekonometri, Ekonomi ve Finans, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticaret, Uluslararası İşletmecilik gibi bölümlere DGS ile geçiş yapabilmektedirler. Ayrıca bu programdan mezun olan öğrenciler DGS ye girmeden Anadolu Üniversitesi İşletme ve İktisat Fakültelerine doğrudan dikey geçiş yapabilirler.
 
     Bankacılık ve Sigortacılık Programı mezunları, kamu ve özel sektöre ait bankaları ve sigorta şirketleri başta olmak üzere finans sektörünün çeşitli alanlarında da çalışabilme imkanına sahiptirler. Mezun olanlar, Sermaye Piyasası Aracı Kurumları, Bankacılık, Sigortacılık, Uluslararası Denetim Şirketleri, Kamu Finans Kurumları, Reasürans Şirketleri, Sigorta Şirket ve Acenteleri gibi alanlarda özel işletme ve kamu kuruluşlarında çalışma imkânına sahiptirler.
 
Akademik Personel
Öğr. Gör. İkbal KARATAŞLI
Öğr. Gör. Okan GARİP
Öğr.Gör. Hüseyin KARAGÖZ